Tuesday, November 19, 2019

Quick Links 

 

Central Board, Legislative Council (2019-2020)

 

Central Board of Control


Terry Curtis, AD, UMS-Wright HS, 65 N Mobile St, Mobile 36607  (470-9007; H: 602-1610; C: 656-0945) 

Jerome Woods, Principal, Blount HS, 5450 Lott Road, Eight Mile, AL  36613 (221-3070; C: 251-895-0709) 

 

Trent Taylor, AD, Andalusia HS, 701 3rd St., Andalusia, AL 36420 (334-222-7569, C: 334-818-0531)


Luke Hallmark, Superintendent, Marengo Co.,400 S.Strawberry Ave.,Demopolis 36732(295-2231; H:422-1403; C:422-1402)


Cathy Trimble, Principal, Francis Marion HS, #2 College Heights, Marion, 36756 (683-6741; C:419-0202) 


Richard Brown, Principal, Beauregard HS,7343 Ala. Hwy. 51, Opelika 36804 (745-5916; H: 749-8055; C: 707-5647)


Pamela Holloway, Assistant Principal, Dadeville HS, 227 Weldon St., Dadeville 36853 (825-7848; C:373-1002)

Kim Kiel, AD, Pelham HS, 2500 Panther Circle, Pelham, 35124  (624-3701; C:296-7738) 


Van Phillips, Principal, Center Point HS, 1000 Eagle Dr., Center Point 35215 (379-3400; C: 585-8161)


Mike Welsh, Principal, Spring Garden HS, P.O. Box 31, Spring Garden 36275 (447-7045; H:447-3760; C:452-3365)

 


Lori Carlisle, Principal, Wadley HS, 105 Bailey St., Wadley, AL 36276 (395-2286; C:610-4582) 

 


Jamie Chapman, Superintendent., Pickens Co., 377 LaDow Center Circle, Carrollton 35447 (367-2080;C:292-4804) 


Thomas Jones, Principal, Lawrence Co. HS, 102 College St, Moulton 35650 (905-2440;C: 755-1659)


Keith Bender, Oneonta City Schools,27605 State Hwy. 75,Oneonta 35121 (625-3801;C:237-9585)


Mr. Larry Raines, State Dept. of Education,  P.O. Box 302101, 5351 Gordon Persons Building, Montgomery 36130-2101 (334-694-4655,  H: 334-365-8149; C: 334-531-7599) lraines@alse.edu

Legislative Council


District 1

Terry Curtis, AD, UMS-Wright HS, 65 N Mobile St, Mobile 36607  (470-9007; H: 602-1610; C: 656-0945) 


Jerome Woods, Prin., Blount HS, 5450 Lott Road, Eight Mile, AL  36613 (221-3070; C: 251-895-0709) 


Jack Hankins, Thomasville HS, 777 Gates Dr, Thomasville 36784 (636-4451; C:               ) 


Chip Menton, Prin, Theodore HS, 6201 Swedetown Rd, Theodore 36582 (221-3351; C:709-5500) 

 

District 2

Dodd Hawthorne, Crenshaw Co Schools, 183 Votec Drive, Luverne 36049, (335-6519; C:429-1254) 


Jeff Torrence, Dothan City Schools, 500 Dusy Street, Dothan 36301, (794-1407; C:                 ) 


Trent Trawick,AD, Enterprise City Sch, 1801 Boll Weevil Crle, Enterprise 36330 (475-4969;  C:447-6655)  


Trent Taylor, Coach, Andalusia HS, 701 3rd St., Andalusia, AL 36420 (334-222-7569, C: 334-818-0531)

 

District 3

Matt Geohagen, Asst. Prin, Bibb Co HS, 220 Birmingham Rd, Centreville, AL  35042 (926-9071; C:343-0538) 


Randy Ragsdale, Trinity School, 1700 E Trinity Blvd, Montgomery 36106 (213-2100; C: 322-4771) 


Luke Hallmark, Supt.,Marengo Co.,400 S.Strawberry Ave.,Demopolis 36732(295-2231; H:422-1403; C:422-1402)


Cathy Trimble, Prin., Francis Marion HS, #2 College Heights, Marion, 36756 (683-6741; C:419-0202) 

 

District 4

Richard Brown, Prin, Beauregard HS,7343 Ala. Hwy. 51, Opelika 36804 (745-5916; H: 749-8055; C: 707-5647)


Farrell Seymore, Opelika HS, 1700 LaFayette Pkwy, Opelika 36801 (745-9715; H:741-7494; C: 744-9716) 


Pamela Holloway, Asst.Prin., Dadeville HS, 227 Weldon St., Dadeville 36853 (825-7848; C:373-1002)


Matt Coker, Prin., Tallassee HS, 502 Barnett Blvd., Tallassee  36078 (283-2187; C:303-8243) 


Damian Sinclair, Asst. Prin., Auburn HS, 1701 East Samford Ave, Auburn 36830 (887-4980; C:601-260-6041)

 

District 5


Buddy Anderson,AD,Vestavia Hills HS,2235 Limerock Rd.,Vestavia Hills 35216 (978-7333; H:822-4136; C: 612-7728)


Kim Kiel, AD, Pelham HS, 2500 Panther Circle, Pelham, 35124  (624-3701; C:296-7738) 


Van Phillips, Prin., Center Point HS, 1000 Eagle Dr., Center Point 35215 (379-3400; C: 585-8161) 


Patrick Kellogg, AD, Spain Park HS,  4700 Jaguar Dr., Hoover  35242 (439-1432; C:                ) 

 

District 6


Mike Welsh, Prin,Spring Garden HS, P.O. Box 31, Spring Garden 36275 (447-7045; H:447-3760; C:452-3365)


Larry Davidson, AD, Oxford HS, 1 Yellow Jacket Drive, Oxford  36203 (241-3194; C:223-0204)   


Greg Foster,Prin.,Handley HS,  P.O. Box 1393, Roanoke  36274  (863-6815; C: 678-571-9039)


Steve Giddens,Coach, Randolph Co HS,465 Eoodland Ave, Wedowee  36278  (396-2466; C:             )                                                                          


Lori Carlisle, Prin., Wadley HS, 105 Bailey St., Wadley, AL 36276 (395-2286; C:610-4582) 

 

District 7


Jamie Chapman, Supt., Pickens Co., 377 LaDow Center Circle, Carrollton 35447 (367-2080;C:292-4804) 


Thomas Jones, Prin., Lawrence Co. HS, 102 College St, Moulton 35650 (905-2440;C: 755-1659)


Micah Smothers, AD, Addison HS, P.O. Box 240, Addison  35540 (747-2286; C: 338-9994)


Todd Tittle, Prin., Lynn HS, 531 East Main St., Lynn 35575  (893-5471; C:275-7496)

 

District 8


Keith Bender, Oneonta City Schools,27605 State Hwy. 75,Oneonta 35121 (625-3801;C:237-9585)


Melissa Scott, Prin., Austin HS, 3004 Modaus Road SW., Decatur  35603 (552-3060; C: 862-7079) 


Jeremy Lowry, Prin, Madison Co HS, 174 Brock Rd, Gurley 35748 (851-3270; H:534-9981; C:690-3618)


Brian Jett, Prin, Ft. Payne HS, 201 45th St, Ft. Payne, 35967 (845-0535; H:845-7026; C:996-6083)

 

State Department of Education


Mr. Larry Raines, State Dept. of Education,  P.O. Box 302101, 5351 Gordon Persons Building, Montgomery 36130-2101 (334-694-4655,   

H: 334-365-8149; C: 334-531-7599)    lraines@alse.edu  

 

Central Board Members – Fax Numbers at the end of each Board member’s name/address